Jak uspořádat ples?

Rozhodl jsem se sepsat článek, kdyby se snad mezi mými čtenáři našel blázen, jenž by se chtěl pustit do orgnizace studentského plesu či jakékoli jiné společenské události. Pokusím se vám nyní předat veškeré své know-how, které jsem nabyl po uspořádání dvou, dovolím si říct, úspěšných klubových akcích pro studenty středních škol a také jednoho plesu.
Na začátku veškerého uvažování je třeba si odpovědět na několik důležitých otázek. Upřímně vám řeknu, že ať budou odpovědi jakékoli, pokud máte opravdu silnou chuť a motivaci akci uspořádat, uděláte ji tak jako tak.

Je zde poptávka po akci? – pokud pořádáte tradiční ples nebo budete navazovat na tradici, máte z části vyhráno. Pokud budete pořádat první ročník, neklaďte si zbytečně vysoké cíle – vyvarujete se zbytečnému pocitu vyhoření a prohry.

Kolik reálně může přijít lidí? – váš cíl bude naplněný sál/klub. Vypočítejte si poctivě, kolik lidí je třeba proto, aby se celá akce zaplatila. Pokud je mezi počtem reálných lidí a lidí pro nulové náklady rozdíl 10-20 vykašlete se nato. Fakt, vyděláte hovno a ještě nebudete spát, kvůli pocitu “něco jsem určitě udělal špatně a dneska v noci příjdu na to co”. Ideální je si vypočítat nejmenší možné náklady. Domluvit lidi za co nejnižší peníze a v případě úspěchu jim přidat. Pozor, v tomhle bodu musíte zabít skrblíka v sobě. Pokud děláte akci jednou a naposled, s lidma co znáte jen kvůli práci – ok. Pokud je jakýkoli, byť malinký předpoklad, že jejich služby ještě budete potřebovat, přihoď te jim nějakou tu stovku.
Znáte alespoň někoho, kdo vám pomůže? – další hrozně důležitá věc. Jasně, každý občas děláme něco poprvé. Pokud ale budete na vše sami, pořádně to promyslete, budou to velké nervy.

Okay, nebudu vám tady popisovat jak udělat jednoduchou akci v klubu. To se skutečně zvládnout dá i s minimem času a zkušenstí. Jak je to ale s plesem?
Předně. Co všechno budeme muset zařídit? Here we go:

  • Potřebujeme prostor. Pokud si vyberete sál s restaurací, ušetříte za catering. Doporučuji. Ale bude to stát o fous víc. My si vybrali tradičně klub Garage. Moc pěkné místo se sálem pro 400 lidí (dá se navýšit otevřením restaurace pro 200 dalších osob). Protože ani já, ani mé společnice neumíme pořádně vyjednávat, stála nás celá záležitost pronájmu sálu asi 40.000 Kč.
  • Potřebujeme šatnu. My měli ples skoro vyprodaný, takže jsme kývli na nabídku Garage. 4.000 Kč. Pokud najdete dvě kamarádky (2x 19-4 * 100/hodina), koupíte dostatek lístků + kolíčků na prádlo, dostanete se na částku kolem 2.200 Kč. Nám už se prostě nikdo hledat nechtěl. A tak jsme si ty zbývající necelé dva tisíce nechali pustit žilou.
  • Potřebujete kapelu. Plesové kapely nejsou levná záležitost. My využili jednu školní, ve které sám hraju (3.000 Kč) a pak jednu, řekněme poloprofi. Ti stálo 4.500 Kč. Získali jsme ale 2 hodiny živé hudby, kterou spoustu lidí ocenilo. Pokud vaše školní kapela ještě nehraje úplně podle vašich představ, doporučuji nechat jí vystupovat až v pokročilejším stádiu noci. Lidé budou šťastní, že vidí své kamarády hrát na pódiu, a bude jim fuk jak a co slyší. Alkohol vám v tomhle hraje do karet.
  • Zvukař. Je super, že máte kapely. Jenže on je nikdo neuslyší. Ptejte se svých kapel. Je třeba zvukaře sehnat po známostech. Ten náš stál 2.500 Kč jen díky dobrým vztahům. Mimochodem, sluší se říci, že nám Garage nabídla svého (spolu s obrovskýma bednama, na které hrají kapely z celé republiky) a se skvělým mixpultem. Když jsem mu řekl, kolik máme živé hudby, odvětil – viděl bych to tak 12 bez daně. 15.000 s daní. No pěkně děkuju 🙂
  • Fotograf. Další peklo. Lidi chcou mít památku. A zapomeňte na kamaráda, co včera dostal zrcadlovku. Ples je totiž pro mnoho lidí jako svatba. Chcou mít perfektní vzpomínku v minimálně 150 podobách, a na rozmazané a neostré fotky není čas. Holky sehnaly strejdu. 3.000 pryč.
  • Fotokoutek. Jéje, ti se vám budou nabízet sami. Diskutujte o ceně! Fotokoutek si vydělá sám na sebe tiskem fotek na místě. Neuvěříte kolik lidí si v opilosti nechá fotky vytisknout. Náš stál 1.500. Víc bych ani nedal.

Tož, tady bych toho pro dnešek nechal. Je toho mnohem víc, vrátím se k tomu zase příště.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.