Krakow – Prosinec 2016

Konec roku se pomalu blížil a já si řekl, čas ještě někam vyjet. Trhy ve Vídni jsem sice ještě neviděl, ale letos jsem v ní byl už 2x. Drážďany jsou taky moc hezké, jen ta cesta přes celou republiku mě odrazuje.
Ale! Dyť chodíš s Polkou! Rodilou mluvčí!
Má milá návrh uvítala. A tak jsme začli hledat ubytování. Koukali jsme po různých možnostech a nakonec se nám, za velmi přijatelnou cenu, podařilo najít airbnb. Byla to naše první zkušenost s touhle službou (ačkoliv má přítelkyně má na svém profilu wishlist míst k ubytování, který je delší než můj život). Nicméně – všechno proběhlo v pořádku, klíče jsme měli ve schránce před bytem, tam jsme je i zanechali. Komunikace probíhala pomocí SMS a mailem. Měli jsme pro sebe celý byt, byl nádherný a můžem všem doporučit – ZDE
Polsko! Jak znamenitá země! a všemi podceňovaná! Víte, před rokem jsem byl s rodiči na den v Gdaňsku a také jsem byl nadšen. Teď se dostavil úplně stejný efekt. Krakow mi v mnohém připomíná západní velkoměsta, která mají mnoho historických památek a zároveň nechybí moderní obchody a restaurace. Nevím, jak přesně své pocity sepsat, aby se daly snadno pochopit. Jde mi to, že letos jsem projel Barcelonu, Vídeň, Miláno, Londýn, a strávil v Praze víc než 2 dny u sestřenky. A tohle město je stejné – jen je v něm vše levnější.
“Víš co je na Krakowě super? Když jsme byli ve Španělsku, koupili jsme si lístek na metro za 2,8. Tady si ho taky koupíme za 2,8 – jen všechno nemusíme násobit 27, ale 6ti!” – tohle by mělo mluvit za vše.
Nebudu si tady hrát na bůh ví jakého milionáře. Jsem student a proto jsou peníze jeden z rozhodujících faktorů, co budeme v destinaci dělat. Pokud za mhd, jídlo v supermarketech a vstupy utratíme většinu rozpočtu, nezbývá pak na srandy, které jsme si mohli dopřát v Polsku.
Pokud žijete v pohraničí, doporučuji dojet do Těšína. Jakousi Polskou společností jsme se do Krakowa dopravili ta 15 zlotých. Cestování po Krakowě je za 2,8 zlotých – ale většina se dá obchodit pěšky. My večer vždycky skončili na hlavním nádraží, v Carrefouru, a pak jsme byli líní se s nákupem tahat přes centrum. Za návštěvu – pokud jste také milovníci Pražského Doxu – stojí galerie moderního umění Mocak. Po 3 hodinách zde nám značně vyhládlo. Doma nám majitelka nachystala seznam restaurací a klubů, které podle ní (či turistického centra) stojí za návštěvu. My se rozhodli pro Bobby Burger a opět! Krásné místo, úplně v centru a jídlo pro oba za 47 zlotých!
Na trzích najdete to samé, co všude jinde. svařák (8 Zlotých) pirohy (5ks – 7,5 zlotych) a víc se do nás nevešlo. No. Co ještě zmínit? B-smart z KFC stojí 4,95!! A lidi? Hodně Čechů, hodně Slováků, hodně Poláků.

Co potřebujete s sebou? – všechno se vleze do turistického batohu. Oblečení – já si vzal 3 trika. Přece jen, pod bundou to stejně vůbec není vidět. Ručníky v bytě byly. Pyžamo? Ze všech jsem vyrostl. Takže jen další tričko. Ponožky. Nabíječku na iPhone a foťák. Do busu Rajec. Jinak nic. Stačí!

To by bylo všechno. Pokud máte možnost a čas (peníze ani nepotřebujete), vydejte se do Krakowa! I na Víkend je to moc hezký výlet. A myslím, že budu uvažovat nad letním “Poland Tripem”.
Šťastné a Veselé Vánoce! Hodně super lidí ve vašich životech a krásný Nový Rok 2017!
K.