Metronome 2019

Ještě před týdnem mě vlastně nenapadlo, že bych na něj chtěl jít. Ale pak oznámili line up na Pohodě, já zjistil, že Liam Gallagher bude mít pouze hodinový set a tak mě napadlo: jak dlouho asi hraje v Praze? 

Zjištění mé situaci nepomohlo. Bude mít hodinu a půl. Před týdnem měl hodinu a půl v Itálii a zahrál Some Might Say i Champagne Supernovu. Kolik stojí lístek na den? Wow, s ISICem jen 1350. Krom toho – Výstaviště, Stromovka, jednou snad vysněný domov. Léto a teplo, zapadající slunce a Morning Glory. Jít či nejít?

Ve čtvrtek v noci, deset minut před koncem předprodeje, jsem si řekl “šetřím”.

Ráno byla nálada jiná. Zjistil jsem, že na Bazoši je možnost koupit lístek na celej festival za 1300. Ve 3 jsem se sbalil, odjel směr Výstaviště a doufal, že nějaký seženu. Nakonec jsem u vstupu usmlouval cenu 1100.

Festival je opět bezkontaktní, peníze na pásek se daj nahrát kartou online, pokud to člověk udělá, nejen že se vyhne kolonám, ale ještě mu Master Card věnuje 100 zdarma. Krušovice letos opět přepálené za 55, nicméně prvních 5 piv je vlastně za 35, tak no hard feelings. Nicméně oproti loňskému roku se organizátoři rozhodli vracet po skončení festivalu peníze lidem bez jakékoholi poplatku (loni byl poplatek tuším 50 korun, a díky stejně velké záloze na kelímek tak prakticky nebylo možné vyčerpat celou částku, respektive dopil si poslední pivo, vrátil si kelímek, vrátili ti páďo a tys o něj stejně přišel kvůli poplatku. Loni se pak do týdne po skončení festivalu díky stovkám otrávených lidí organizátoři rozhodli od poplatku upustit. Sorry za dlouhou story, ale musí to být kompletní).

Co hudba? V pátek jsem (díky pozdnímu příjezdu) přišel o vystoupení Katarzie. Den předem jsem ji slyšel na koncertě “Zuzana není sama” na Kampě, který slováci z Prahy uspořádaly pro svou novou prezidentku. Škoda, budu si muset pohlídat další příležitost ji vidět. Začal jsem Lenkou Dusilovou na hlavní stagi, pravá umělkyně, předvedla svou one woman show, kde pracuje s loopy a dalšíma krabičkama. Úsměvný byl také její návrat na pódium po skončení setu se slovy “utekla jsem dřív z práce”. Nuceně zahrála ještě jednu píseň.

Také jsem nevynechal vystoupení Lazer Vikinga, který dorostl do dobře znějící kapely. Ne, že by mě jeho strhující performance s kytarou a noťasem nebavily, ale sehraná kapela té hudbě sluší víc. Z Moncheby jsem viděl jen posledních 20 minut, popravdě jsem si předtím nic nezjistil a když končila svým hitem “Rome wasn’t build in a day” byl jsem překvapen. Koncert plný pohody, taková malá pražská Colours chvilka. 

Pražskej výběr byl přesně takový jak jsem ho čekal. Chci na samostatný koncert, pořád to ještě dovedou rozbalit. Na Liama jsem byl ve 4. řadě. Vlastně mě celkem zklamal. Show super, Rock and Roll Star, Morning Glory, Slide Away, Wonderwall, Champagne Supernova. Ale z avizované hodiny a půl hrál jen hodinu deset. Po Liamovi jsem ještě slyšel část vystoupení mladé britské zpěvačky Lauran Hibberd, příjemné. Neurazila a upřímně, její přízvuk bych zvládl v mluveném slovu poslouchat hodiny.

Další den už jen v rychlosti. Přijel jsem pozdě, vypadalo to, že bude pršet. Viděl jsem kousek Anny Calvi – tbh moc mě nenadchla, a s délkou setu si hlavu taky nelámala. Hlas svobody aka projekt stvořený pouze pro tenhle festival, viděl jsem pár zpěvaček (včetně Emmy Smetany či Moniky Načevy) a pak se raděj rychle přesunul na mnohem lepší koncert Branko’s Bridge. Viděl jsem je po 3 a už se pomalu dostávám na jejich vlnu. Nejoblíbenější (a jedinou, kterou znám jménem) Pueblo Blue jsem stihl z půlky. Zajímavostí bylo, že na jejich hudbu bylo v hale víc lidí než na Hlas Svobody, a kousek předemnou trsala i Ester Geislerová. Dál Primal Scream – to vůbec nebylo špatné a Kraftwerk 3D Show (při příchodu dostal každý návštěvník brýle). Co k nim říct. Asi legendy, měl jsem podobné pocity, jako loni z Chemiků. V mém hudebním deníčku odškrtnuto, jednou řeknu svým dětem, že jsem je viděl naživo. Nějaký větší dojem však ve mně nezanechali. Elektro prostě není moje krevní skupina.

Začínám se bát, že si z Metronomu udělám tradici. Nicméně výběr kapel je mnohem lepší než na Votvíráku, takže proč nezahájit léto právě na Výstavišti. Jen potřebuju poznat lidi, co takhle taky uvažují. Chodit na festival sám je naprd.