Povaleč 2019

Právě jsem si dal 20 minutovou sprchu, umyl si vlasy a sedl na gauč u Báry. Musím napsat tenhle článek hned, dokud jsem plný dojmů. Pak už to nebude tak intenzivní.

Můj první Povaleč, formálně už 14. ročník. Menší festival skvělé hudby, který si pořádá pražská mládež v malé vesnici Valeč, v zámeckém parku, asi 100 km od Prahy směrem na Karlovy Vary. Cesta vlakem s Dejvického nádraží zabere asi 2,5 hodiny, dalších 7 km pak musíte došlapat pěšky. Pokud nemáte auto, nebo si v předprodeji stihnete koupit lístek na PovalečBus. Pak jízda trvá asi hodinu a půl. Vřele doporučuji budoucímu Kryštofovi koupit bus, pěšky je to otrava.

Ale s pěší tůrou je zážitek intenzivnější. Ani já, ani Štěpán, jsme totiž netušili jako moc DIY fetival je. Zhýčkaní Colours jsme byli v šoku z jednoho umyvadla s “užitkovou vodou” v celém areálu, z celkových asi 30 toiek (ačkoli návštěvníků mohlo být 3-5 tisíc) ((třeba ráno to byl fakt velký zážitek)), ze sprch za 50 korun (počtem 2 sprchy pánské, 2 dámské). Byl to opravdový punk. A když člověk překonal první den špíny, zvykl si.

Festival je zadarmo. Doporučené vstupné stojí 350 korun, my dali 400. Nejsme zas tak chudí, ale nejsme ani bohatí. Pivo Kozel 37, Plzeň 48. Malinovka 30 (primární pití). Při příchodu do areálu jsme viděli jak si puberťáci tahnou 6 velkých petek s vodou (v tu chvíli mi přišla směšná představa, že by se v areálu nedala čepovat voda..) Nedala. Poslední den jsem ale zjsitil, že za 25 korun se na baru prodával litr a půl chlazeného Rajecu. Strava klasicky nic moc. Burgery za 130, hranolky stylu fancy fries za 80. Moje tělo mě po všech festivalech a vodách musí nenávidět. Přežil jsem.

Složení návštěvníků je pestré. Od lidí, co snad museli působit v undergroundu, přes dredaře po třicítce, co se přijeli alespoň jednou v roce pořádně vylejt, až po puberťáky, kteří stojí na trase mezi hlavními stagemi a oslovují slibně vypadající jedince “Dobrej, prosímvás neměl byste jednoho tripa?” (real shit bro).

Proč jsme chtěli na tenhle fesťák zavítat my? Kámoše se střední jsme tam (na rozdíl od 98% návštěvníků) potkat nemohli. Tak zaprvé, velmi nás zaujal hudební program. Velký mix žánrů, spoustu kapel, které máme rádi. Vše na jednou místě a za dobré peníze. Zadruhé, touha vyzkoušet malý festival. Myslím, že pro oba to byla velmi zajímavá zkušenost.

Vždycky se snažím si zapsat, koho jsem viděl. Jen velmi rychle. Nejlepší koncerty stálic – Branko’s Bridge, Role a Dukla. Poprvé naživo Stříbrný Rafael, skvělý. Vltava, Houpací koně a DBKL taky fajn.

Shrnuto – bylo to fajn, ale příště jedině autem.