Varšava 2018

Krátký výlet, pondělí – čtvrtek, Angína s antibiotiky + 35°C snad i v noci.
Před týdnem jsem se vydal na kratičký hudební výlet. Už někdy v lednu jsem si koupil jednodenní vstupenku na jeden z největších evropských festivalů – Sziget v Budapešti. Jednou, při cestě do Prahy, jsem narazil na nově oznámené turné mé oblíbené kapely Swmrs. Jsou z Oaklandu, maj 20 a na bicí jim hraje Joey Armstrong, syn frontmana Billieho z Green day. Jejich album Drive North je venku dva roky a já ho slyšel asi 1000x. Takhle kapela se každé léto vrací do Evropy odehrát pár koncertů a letos poprvé dojela až na východ. Do polské Varšavy. Lístek stál 250 korun, úplně zadarmo. Jediný problém byl, že se koncert koná 13. 8. – tedy den před mou návštěvou Szigetu.
Jsem blázen a tak jsem okamžitě začal hledat letenky z Varšavy do Budapešti. Wizz lítá každý den v 6:15 ráno. A let trvá jen 45 minut. Tak jsem ji hned koupil. A bylo to.
V neděli padaly Perseidy a mí kamarádi tradičně leželi s vínem někde na poli. Já dostal v pátek antibiotika + musel stihnout vlak v 5:50, takže tohle byla ta jediná a největší obět, kterou tenhle výlet přinesl. Vlak z Ostravy jede do Varšavy asi 4,5 hodiny, prakticky celou cestu jsem prospal sám v kupéčku. Město mě překvapilo – je plné vysokých hezkých budov (já si myslel, že poláci moderní domy neumí). Pro Čecha je v Polsku levno – hostel stál 200, ranní Uber na letiště vyšel na 10 zlotých (65 korun), Whopper taky 10 zlotých, prostě co víc chtít.
Koncert byl úžasný, asi 150 lidí, nejpunkovější show života. Měl jsem tak mokré triko, a vlastně všechno (venku bylo asi 30°C v klubu tak 60), že jsem nemohl ani spustit nahrávání na telefonu. Prostě to nereagovalo a já si neměl o co utřít mokré prsty. Šílené, ikdyž trochu nechutné. Nicméně. Na začátku koncertu jsem byl úplně vzadu, při první písničce jsem se vrhl do Circle pitu a nechal se vyhodit v první řadě. A pak už jen skákal a řval. Na hostelu jsem byl v 11.
A vstával v 4:30. A ve 4:50 už stál před letištní halou. Uber driver byl ukrajinec a jel asi 200 km/h.
Varšava tedy poprvé dost dobrý.. Já si to užil. Někdy se sem budu muset podívat znovu a pečlivě projít všechny muzea II.W.W. Je jich tu spousta, stejně jako pamětních desek připomínajících Varšavské Ghetto či Varšavské povstání.
Pokračování tohodle výletu bude zde. Jakmile najdu čas, pochopitelně.