Vídeň – Duben 2016

Je to pár dní, co jsem se na 48 hodin vydal do Vídně. A protože jsem se rozhodl posunout svůj život více “dobrodružným” směrem, sepíšu vám tady malé pojednání, jak přežít dva dny ve Vídni s co možná nejmenšími náklady. I když to je sporné tvrzení. Však uvidíte.

Primárním důvodem, proč vyjet do Rakouské metropole, byl koncert mé oblíbené kapely the 1975. Necestoval jsem sám, přidala se má skvělá kamarádka, která sice za dva týdny maturuje, ale to přece není relevantní důvod nevidět 1975. Haha, to je až moc neformální. Každopádně, cestovali jsme ve dvou. Vlak z Ostravy stojí 380 korun – jednosměrná včasná jízdenka (ta nejde přebookovat a je na konkrétní jméno – pozor!!). Dají se najít spoje, které jedou přímo. Samozřejmě přímý vlak jezdí i z Prahy. Hlavní přestupní stanicí je Břeclav. My jsme však zvolili ideální Expres v 7:08 z Ostravy, který do Vídně spolehlivě dojel 9:58. Ideální, doporučuji! Celý den volný!

Pokud do Rakouska/Německa/západních zemí obecně – často nejezdníte, pravděpodobně se budete, stejně jako my, podivovat jak obrovské a nové všechno ve Vídni je. Wien Hauptbahnhof je nádraží, na kterém seženete úplně všechno. Jídlo, Suvenýry, Oblečení.

Já osobně ještě doma stáhl offline mapu Vídně, podle které jsme se celý pobyt navigovali. Díky GPS v telefonu, jsme stále viděli naši přibližnou polohu, takže bez problému. Mimochodem aplikace se jmenuje – CityMaps2Go – a podle všeho se daj stáhnou offline mapy x dalších měst.
MHD ve Vídni funguje podobně jako ta Pražská. Nebudu ze sebe dělat experta, prostě jsme si koupili v automatu celodenní jízdenku (7,5€) a kdykoli bylo třeba, sedli jsme na metro a jeli. Mimochodem, má 5 linek a jmenují se U1-U5. V centru (do kterého z nádraží dojdete klidnou chůzí za půlhodinky – a ještě je to z kopce) naleznte mnoho malých obchůdků Billa nebo Spar. 0,5 litr vody stojí 0,5€. Croissant s čokoládou kolem 0,75€ , slaný rohlík (já osobně ho večeřel, byla to “z nouze ctnost” chudých studentů – ale zasytil) stál 0,5€.

O ubytování vám toho mnoho nepovím, díky jasně dané poloze koncertní haly jsme neměli na výběr. Přece jen není v noci úplně nejtepleji a já chtěl bydlet, co možná nejblíž. Měli jsme to asi 5 minut pěšky. Hotel byl zvláštní. Stál 55€ a kromě manželské postele měl ještě jednu přistýlku, televizi, vskutku malinké umyvadélko a sprchu. Jeli jsme do Vídně, né na hotel, takže čert to vem.

Ke stravování. Své večeře a snídaně jsem vám popsal. Oběd tvořily kuřecí nudle (3€) v krabičce, které jsme snědli na cool místě. Ve Vídni je totiž místo jménem Museums Quarter. Je to několik budov muzejí, v jejichž středu je něco, co připomíná nádvoří hradů. Prostě otevřený volný prostor se sedačkama a stabilní WiFi sítí. A tam jsme, na čerstvém vzduchu, snědli své nudle. Super. Zvlášť, když víte, že se zatím vše daří skvěle. Dalším oběděm byla bageta z Billy! Další super tip! V některých Billách najdete “svačinové packy” čerstvě připravených sandwichů, baget, obložených housek či krabiček plných čestvého ovoce. Dokonce mají i pytlíčky, které obsahují pití. Geniální. A oběd za 3€ byl na světě. Kromě něj jsem cestou na vlak stihl v jakémsi Tureckém Fastfoodu tzv. OneEuroPizzu. Čili trojúhleníkový kousek pizzy za jedno €. Taky dobrý. Hlad zaženete.

Belvedere doporučuji nechat nakonec. V zahradách se dá sedět a pěšky k nádraží nepůjdete déle než 10 minut.

Pocit z Vídně byl úžasný. Všude čisto, všude spoustu nových budov, všude spoustu místa. A vlastně ani jídlo nebylo tak drahé. Jen náš vlak měl hodinové zpoždění (EC102 Polonia – cesta zpět). Nicméně zcela jistě se budu chtít do Vídně ještě podívat. Jeli jsme sem především kvůli koncertu, něco z památek jsme také stihli. Byly to prostě skvělé dva dny, někde úplně mimo realitu.

A na angličtinu nespoléhejte. Spíše na ruce a nohy. Mluvte, co nejjednodušeji. Pokud, stejně jako my, neumíte ani slovo německy.