Zpátky na hory

Po mnoha letech se mi podařilo strávit zase pár dní na horách. Ve dvou, s Danem jsme podnikli několik výletů, tajně pozorujíc především horské holky ve funkčním prádle, pijíc hodně piva a přežívajíc pouze na zelných polévkách a haluškách s brynzou.

Vysoké Tatry

Nejprve začnu výletem do Tater. Plánovali jsme ho už od jara, chtěl se k nám přidat ještě kamarád Ondra, ale nakonec jsme nesladili termíny. Vyrazili jsme s Danem v úterý z Ostravy. Do Vysokých Tater se dá dostat buď vlakem ze Žiliny, či přímým spojením, které nabízí RegioJet či České Dráhy. My zvolili Pendolino. Za dvě stovky se člověk dostane do města Poprad, kde si v relativně velké Bille či Kauflandu může udělat základní nákup. Ubytování jsme našli ve vesničce Štrba. Z té se pak dá autobusem (či kombinací autobusu a zubačky, která se zrovna opravuje) dostat na Štrbské Pleso. Vlak stojí euro, bus se slevou 0,7 eur. Z plesa je pak možné začít výšlap na nejznámější vrcholy – Kriváň, Rysy, Vodopád Skok.

Málo času, malá příprava

My stáli před rozhodnutím, zda Kriváň nebo Rysy. Přece jen jsme toho za léto mnoho nenasportovali, měli jsme dva dny a tak něják jsme tušili, že nás výstup vyřídí. Vybrali jsme Rysy. Štrbu jsme opustili v 6:30, ze Štrbského plesa jsme vycházeli v 7. Kolem 11 jsme stáli na vrcholu. Docela hodně lidí, ale cesta příjemná. Trochu jsem se bál žebříků a slovních spojení z některých průvodců “na vrchol se musíte škrábat sami po skále”. Nebylo to tak hrozné. V Chatě pod Rysmi jsme si dali Kofolu za 3 éčka, a taky zaslouženého panáka Tatranského čaje (za stejné peníze). Dolů jsme došli po 7 hodinách. V nohách přes 21 kilometrů, první zastávka restaurace vedle nádraží. Řízek se Zlatým Bažantem za 9 eur.

Další den jsme si dali oddych. Prošli jsme se opět se Štrbského plesa, tentokrát na vrchol Predné Solisko. Nějákých 10 kilometrů. Nahoře kapustňačka, chléb a kofola. Skvělý. Pomalu jsme sešli zpátky k plesu, stavili se na haušky. Večer na pivo (ve Štrbě: Kozel, Staropramen, Krušovice, Šariš) a na ochutnávku Tatranských čajů. Osobně můžu vřele doporučit: Kokos 22%, Ibišek 37%, Broskev 42% a pro odvážné i Lesní plody 62%. No a pokud snad někdy skončíte v Tatrách, odporučám právě onu ochutnávku. 0,02 panáky 6-8 druhů, ideálně na celý večer, ať se chutě nepletou.

Na skok v Beskydech

Kromě Teter jsme stihli i pár Beskydských vrcholů. Javorník, Smrk, Pustevny. Ceny jídla v Ostravici mě trochu překvapily (50 polévka, 150 řízek), ale holt Covid sem vrátil lidi, tak je třeba toho využít. Jinak jsem zase pocítil jistou hrdost na fakt, že jen 50 minut jízdy vlakem stačí z Ostravy k tomu, aby si člověk mohl vyčistit hlavu v horách. Babí léto pokračuje a já věřím, že alespoň ještě jednu horu na seznam přidám. Začátek školy byl posunut, takže mám týden k dobru. Mějte se fajn a žíjte zdravě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *